5 prostych narzędzi, które pomogą stworzyć własną aplikację

W piramidzie najbardziej geekowych zajęć chyba na najwyższym miejscu znajduje się programowanie. Stworzenie własnej aplikacji, strony internetowej albo realizacja pomysłu na grę wydają się być zarezerwowane tylko dla garstki specjalistów. Szczęśliwie w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja uległa zmianie i dziś próg wejścia do świata kodowania jest znacznie niższy.

Każdy chyba kiedyś marzył o stworzeniu własnej aplikacji albo strony internetowej. Jeśli jednak nie skończyliście studiów z dyplomem programisty, albo zastanawiacie się właśnie jak wykorzystać swoje humanistyczne wykształcenie, z pewnością okazji do zabawy programowaniem nie było zbyt wiele. Szczęśliwie istnieje cała masa narzędzi, które pozwolą na ogarnięcie zupełnych podstaw i być może zachęcą was do dalszych eksperymentów.

Drobna uwaga – niestety przy większości poniższych narzędzi, bez znajomości języka angielskiego się nie obejdzie. Zakładam jednak, że jesteście przedstawicielami tego pokolenia, które nie ma z tym problemu.
Screenshot 2015-02-15 at 22.17.00

App Inventor

Jeśli tylko macie telefon z Androidem koniecznie wypróbujcie App Inventora. Pierwszy tutorial pozwala na zobaczenie działającej aplikacji na własnym urządzeniu już po 15 minutach. Potem będziecie mieć tylko ochotę na kolejne eksperymenty i być może uda się wreszcie zrealizować od dawna chowane w szufladach pomysły.

Z tego narzędzia nie nauczycie się może samych języków programowania – aplikację składa się z gotowych elementów, które następnie łączy się niczym puzzle. Istotne jest jednak to, że App Inventor pozwala na niemal natychmiastowe ujrzenie wyników swojej pracy w postaci działającej aplikacji. A przecież nic tak bardzo nie motywuje do dalszego działania jak małe sukcesy.
Screenshot 2015-02-15 at 22.11.16

Codecademy

Tutaj będziecie już mieli do czynienia z prawdziwym kodem źródłowym. Codecademy pozwala poznać podstawy prawdziwego programowania a ściślej – tworzenia interaktywnych stron internetowych i aplikacji webowych. Możecie tam w fajny, interaktywny sposób zapoznać się takim językami jak JavaScript, Python, HTML5, Ruby, PHP ale również poznać jak wykorzystać popularne w internecie API.

Gdyby nie Codecademy, dziś pewnie nie pisałbym tego bloga i nie potrafiłbym go dostosować do swoich potrzeb. Zresztą, założyłem go między innymi dlatego, żeby móc dalej eksperymentować.
Screenshot 2015-02-15 at 22.05.39

Code Avengers

Narzędzie podobne do Codeacademy skupiające się na HTML, CSS i JavaScirpt, czyli podstawowych komponentach, z jakich buduje się nowoczesne strony internetowe. Code Avengers pokazuje jednak, że tych technologii można użyć zarówno do stworzenia witryny w sieci, jak i aplikacji, czy gry komputerowej. Każda lekcja składa się z pięciu prostych zadań, kończących się quizem sprawdzającym twoją wiedzę. Całość więc sprowadza się do zabawy, za którą dostajemy kolejne punkty i zdobywamy nowe osiągnięcia.

Przyznam się, że więcej korzystałem z Codecademy niż Code Avengers, więc którą z nich wybierzecie do nauki zależy od waszych preferencji. Ta pierwsza wydaje mi się pełniejsza jeśli chodzi o ilość oferowanych lekcji, jednak drugi serwis sprawia wrażenie bardziej przystępnego. Najlepiej spróbujcie jednego i drugiego – praktyki nigdy za wiele.
Screenshot 2015-02-15 at 22.00.18

Code Combat

W Code Combat nauka programowania to po prostu gra z elementami RPG, w której wypełnianie kolejnych zadań, poruszanie się po podziemiach i walka z potworami odbywa się przez pisanie linijek kodu. I chociaż mogłoby się wydawać, że jesteśmy od razu rzuceni na głęboką wodę, jest to znacznie prostsze niż się wydaje i do tego naprawdę przyjemne.

Dodatkową zaletą Code Combat jest możliwość spróbowaniu swoich sił w takich językach jak Javascript, Python, Clojure, Lua, Io i CoffeeScript. I jeszcze część kursów jest w języku polskim więc jeśli jednak nie czujecie się najlepiej w angielskim, to powinno was przekonać.
Screenshot 2015-02-15 at 22.07.47

Hour of Code

Choć inicjatywa Hour of Code może się wydawać skierowana przede wszystkim do młodszego odbiorcy, nic nie stoi na przeszkodzie żeby każdy spróbował. Idea jest szczytna – poświęcając godzinę swojego czasu można poznać podstawy programowania i przekonać się, że tak naprawdę każdy może napisać swój program.

Na stronie znajdziecie kilka zabawnych kursów, ale tak jak wspomniałem to zupełne podstawy i to jeszcze z wykorzystaniem puzzli zamiast linijek kodu. Jeśli dla was będzie za proste to śmiało możecie je podsunąć młodszemu rodzeństwu albo własnym dzieciom, po czym wrócić do jednego z wcześniej wymienionych narzędzi.

Pierwszy krok do programowania jest bardzo prosty

Zapoznanie się z powyższymi narzędziami nie uczyni was od razu programistami albo profesjonalnymi web developerami. Nie ma się co czarować do tego trzeba czasu i praktyki. Od czegoś jednak trzeba zacząć i z doświadczenia wiem, że wiedza wyniesiona z tych kilku godzin spędzonych nad interaktywnymi kursami ułatwi wam zrozumienie internetu, sieci i tego jak naprawdę działają gry i aplikacje.

A i jeszcze jedno. Jak już wam się uda napisać coś ciekawego – nie zapomnijcie się pochwalić.

Skomentuj na Facebooku