W poszukiwaniu dieselpunku [Inspiracje na weekend #10]

Maszyny napędzane silnikami spalinowymi, ręce brudne od smaru, skórzane kurtki pilotów, smukłe linie samolotów i samochodów oraz strzeliste wieżowce w stylu art deco. Estetyka diselpunku zrodzona z fascynacji kulturą i technologią pierwszej połowy XX wieku pozostaje w cieniu innych, bardziej popularnych odmian fantastyki. A szkoda, bo ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Great Martian War – jeśli nie widzieliście tego połączenia nagrań z czasów I wojny światowej i CGI, koniecznie to naprawcie. Jeśli to dla was żadna nowość, dobrze wiecie, że warto zobaczyć wojnę z Marsjanami raz jeszcze. Warto też zaglądnąć na kanał autora na Vimeo.

Galeria Jakuba Różalskiego – połączenie klimatów dieselpunkowych i patriotycznych sprawiło, że o tym artyście zrobiło się swego czasu bardzo głośno. Świetnie pasują do dzisiejszych inspiracji i mogą posłużyć za uzupełnienie poprzedniego linku.

Jakub Różalski
Jakub Różalski

Dieselpunks.org – tutaj znajdziecie bardziej klasyczne podejście do gatunku. Sama strona może nie powala, ale jest tam mnóstwo dobrego, inspirującego materiału

Dieselpunks Encyclopedia – kolejny ciekawy zbiór materiałów przedstawiający na czym polega gatunek, niestety już nie aktualizowany.

Jak powstawało Metropolis Langa? – kultowy, niemy film, jedno z najważniejszych dzieł kinowych i jednocześnie podstawowa inspiracja dla dieselpunku. Na stronie znajdziecie m.in. analizę tego jakich efektów specjalnych używano w 1927 roku podczas kręcenia filmu.


Skomentuj dzisiejsze zestawienie na Facebooku. Możesz również zobaczyć poprzednie w archiwum Inspiracji na weekend.