Powrót na Drogę Gniewu [INW #17]

Być może nowy Mad Max został przyćmiony kolejnymi kinowymi premierami. Mam to w gdzieś. W tym tygodniu do kina wybrałem się na Fury Road po raz kolejny, stąd dzisiejsze inspiracje znów o tym, dlaczego film Georga Millera to prawdziwe arcydzieło.

Jeśli przypadkiem nie widzieliście poprzedniego zestawienia z Mad Maxem, to zapraszam do jednego z poprzednich wpisów z cyklu Inspiracji na Weekend. W przeciwnym wypadku poniżej możecie znaleźć kolejną porcję soczystych linków.

  • Pojazdy z Fury Road – czy tylko ja tak mam, że ostatnim miejscem na którym szukam ciekawych informacji jest oficjalna strona? Bo tam własnie można znaleźć zestawienie 18 genialne zaprojektowanych pojazdów, które w filmie przemierzają Pustkowia.
  • CGI w Mad Maxie – chociaż przed premierą i już podczas wyświetlania wielokrotnie powtarzano, że twórcy korzystali w większości z praktycznych efektów, nie mogło się jednak obyć bez tych komputerowych.
  • Koncepty z Fury Road – film był w produkcji ponad 20 lat, jeśli liczyć od momentu kiedy George Miller zaczął się starać o jego realizację. W tym czasie powstało sporo przymiarek wizualnych i przygłady takich grafik znajdziecie w linku.
  • madmaxfr_dailykraken2

  • Editing of Mad Max – Fury Road to świetny przykład filmu, w którym akcja cały czas dzieje się w centrum ekranu. O tym i innych tajnikach montażu filmowego przeczytacie w podlinkowanym artykule.
  • Film bez scenariusza? – dlatego, że Fury Road to właściwie jedna wielka scena akcji, cały film został rozrysowany na 3,5 tys. storyboardów, które w wizualny sposób opisywały historię. Aktorzy wspominają, że początkowo korzystali z nich zamiast z tradycyjnego scenariusza, który powstał dopiero później. Jeśli przyjrzycie się rysunkom Marka Sextona zobaczycie, że sceny z filmu odpowiadają im niemalże 1:1.

Jak się podoba zestawienie? Dajcie znać na Facebooku. Nie zapomnijcie też zobaczyć pozostałych wpisów z cyklu Inspiracji na Weekend.