Historia wojny nieznanej [INW #30]

Powracam do weekendowych inspiracji kontynuując temat z tego tygodnia. Nadal przyglądamy się Wielkiej Wojnie, która nieustannie pomijana jest w kulturze popularnej i nasza wiedza na jej temat składa się najczęściej ze stereotypów oraz mglistych wyobrażeń. Poniżej kilka inspirujących miejsc w internecie, które zmienią wsze postrzeganie tego konfliktu.

  • Trench war in World War I – wbrew pozorom strategia z wykorzystaniem okopów była bardzo mądrym posunięciem. W tym artykule przekonacie się dlaczego.
  • Lista każdej broni użytej podczas I wojny światowej – nic dodać nic ująć. Przy okazji lista pokazuje jak wiele państw i narodowości brało udział w zmaganiach wojennych i jak wiele z nich zniknęło już dawno z mapy świata.
  • The Great War Channel – absolutnie rewelacyjny kanał na YouTube, na którym co tydzień pojawia się filmik relacjonujący wydarzenia I wojny światowej w 100 lat po niej. The Great War wystartował dokładnie w setną rocznicę wybuchu wojny w 2014 roku, a koniec serii zaplanowano na 2018 rok.
  • Infografiki sprzed 100 lat – szukałem fajnych infografik o I wojnie światowej i znalazłem takie.
  • Jak brzmiała I wojna światowa? – I wojnę światową widzimy najczęściej przez pryzmat niemych, czarno-białych filmów a przecież hałas jaki panował podczas walk był nieporównywalny z niczym, co działa się na polach bitwy wcześniejszych wojen.

Dzisiejszy wpis możecie skomentować na Facebooku, a w archiwum Inspiracji na weekend znajdziecie więcej interesujących linków.